Sobne biljke dat će vašem interijeru potpuno drugačiji karakter, učiniti ga ugodnim, a također će pročistiti zrak u sobi. Nije važno jeste li iskusni vrtlar ili početnik – za svakoga postoji odgovarajuća sobna biljka.

Predstavljamo vam 9 popularnih sobnih biljaka i savjetujemo kako se pravilno brinuti za njih.

Orhideja – kraljica sobnih biljaka

Postoji više od 15 tisuća vrsta orhideja. Stoga nije ni čudo što dolazi u svim zamislivim bojama, od nježne ružičasto bijele do tamno crvene. Orhideja se smatra "kraljicom cvijeća" i s pravom je jedna od najpopularnijih sobnih biljaka. Zahvaljujući svojim cvjetovima, privlači pažnju u svakoj prostoriji i savršeno nadopunjuje bilo koji stil interijera.

Za sorte orhideja koje se kod nas obično uzgajaju nije teško brinuti. Više vole polusjenovita mjesta, previše izravne sunčeve svjetlosti moglo bi naštetiti biljkama.

Orhideje u svojoj tropskoj domovini crpe hranjive sastojke iz vlažnog zraka pa nemaju koristi od preplavljenog korijenja. Stoga tlo orhideja održavajte prozračnim i samo malo vlažnim. Posudu s orhidejom je dovoljno jednom tjedno uroniti u vodu.

 

Monstera – osnova modernog interijera

U južnoameričkim prašumama, odakle potječe, raste kao biljka penjačica koja se omotava oko debla stabla. Kod nas je poznajemo uglavnom kao zimzelenu ukrasnu biljku. Nedavno je stekla popularnost zahvaljujući trendu Urban Jungle.

Ako tražite nepretencioznu sobnu biljku, monstera je pravi izbor, čak i za potpune početnike. Biljka nije zahtjevna za zalijevanje, dovoljno ju je zalijevati jednom tjedno kada se gornji sloj tla počne sušiti. Monstera će također cijeniti ako s vremena na vrijeme obrišete lišće vlažnom krpom.

Biljka ne podnosi dobro izravnu sunčevu svjetlost. Stoga je nemojte postavljati, na primjer, na prozorsku dasku, gdje bi lišće lako moglo izgorjeti ili požutjeti. Prikladno je polusjenovito, dovoljno prostrano mjesto. Monsteri ne smetaju visoke ljetne temperature, prirodno je navikla na toplu i vlažnu klimu.

Juka – sobna biljka nalik palmi

Juka je također pronašla put do naših dnevnih boravaka iz Srednje i Južne Amerike. Iako izgledom podsjeća na palmu, zapravo pripada obitelji šparoga.

Njeni egzotični listovi i robustan rast učinili su je popularnom sobnom biljkom. Međutim, neke vrste mogu se uzgajati i tijekom cijele godine vani u vrtu.

Dovoljno ju je zalijevati jednom ili dva puta svakih 14 dana. Biljka podnosi polusjenu, ali bolje uspijeva na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Juka je osjetljiva na niske temperature, a u ljetnim mjesecima možete  je prenijeti na balkon ili terasu.

Pilea – popularna biljka s okruglim listovima

Pilea peperomioides pobrinut će se da prostorija bude zelena tijekom cijele godine, a također će očistiti zrak u prostoriji. Listovi imaju neobičan okrugli oblik, a s obzirom da je podrijetlom iz Kine, dobila je nadimak kineska biljka novca. 

Može se uzgajati tijekom cijele godine na sobnoj temperaturi, ali može podnijeti i hladno zimovanje, na primjer u zimskom vrtu. Nakon pravilnog zimovanja, pilea vas također može oduševiti cvatom.

Pilea ne smije stajati na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Dobro će uspijevati u polusjeni ili na mjestu gdje izravna sunčeva svjetlost ne pada. Biljka voli vlažnu podlogu, ali možete pustiti da se supstrat malo osuši između zalijevanja. Također će cijeniti povremenu rosu. Pilea nikada ne smije stajati u vodi. Zahvaljujući činjenici da Pilea naraste do maksimalne visine od 40 cm, idealna je sobna biljka. Biljka nije otporna na mraz.

Calathea – brazilska ljepotica

Tipična značajka ovog cvijeta su prekrasni uzorci na lišću. Oni su tamnozeleni i bijelo-žuti na vrhu, ružičasto-smeđi s donje strane. Poznata je i pod nazivom biljka molitve zbog izraženih fotonastijskih gibanja listova.

Kao i monstera, calathea je sastavni dio prostorija namještenih u stilu urbane džungle. Biljka se posebno ističe u kombinaciji s elementima dizajna u boho stilu, namještajem od ratana i prirodnim drvetom.

Uspijeva u polusjeni i na vlažnom, ali ne i mokrom tlu. Stoga preporučujemo dodavanje drenažnog sloja na dno posude - poput ekspandirane gline - zahvaljujući kojem se višak vode brzo odvodi. Važna je i redovita rosa lišća. Ne izlažite calatheu izravnoj sunčevoj svjetlosti jer bi lišće moglo izgorjeti.

Fikus – uljepšava vaš dom i ured

Zbog svoje nepretencioznosti, fikus je popularna biljka u uredima. Međutim, uljepšat će i vaš dnevni boravak ili spavaću sobu. Posebno će se istaknuti u kombinaciji s retro ili shabby chic namještajem.

Ficus elastica (fikus gumijevac) idealan je izbor za svakoga tko traži zimzelenu biljku koja ne cvjeta. Također dobro uspijeva na mjestima s nedostatkom svjetlosti. Fikus preferira više temperature, tako da sobna temperatura ne smije pasti ispod 18 °C. Zalijevajte ga kada se zemlja posuši i s vremena na vrijeme ne zaboravite obrisati prašinu s lišća.

Ovisno o veličini lonca, fikus može narasti i do dva metra visine. U svojoj matičnoj Indiji u divljini naraste do nekoliko desetaka metara visine.

Viteška zvijezda – lukovica s veličanstvenim cvjetovima

Hippeastrum je izvrstan dokaz da lukovice ne pripadaju nužno samo vrtu. Svojim veličanstvenim cvjetovima uljepšat će svaku prostoriju i prozorsku dasku.

Viteška zvijezda najčešće cvjeta od siječnja do travnja. U ovom trenutku najbolje uspijeva na svijetlom mjestu, poput zimskog vrta. Nakon cvatnje odrežite stabljiku, stavite biljku u polusjenu i redovito je zalijevajte, tlo u loncu ne smije se osušiti.

U jesen je premjestite na tamnije mjesto s temperaturom od oko 15 do 20 °C. Također ograničite zalijevanje u ovom trenutku. Najbolje je pustiti da se svi zeleni dijelovi biljke osuše i uvuku lukovice kako bi dobili snagu za sljedeće cvjetanje.

Čim lukovice počnu nicati, biljku premjestite u svijetlu prostoriju sobne temperature. Nagradit će vas prekrasnim cvijećem.

Kaktusi – egzotika u vašem domu

Kaktusi su zahvalne biljke, uspijevaju gotovo svugdje i daju interijerima dašak egzotike. Nisu uzalud među najpopularnijim sobnim biljkama u našoj zemlji.

Kaktusi se međusobno razlikuju po obliku, veličini i broju trnja. Na primjer, božićni kaktus uopće ne nalikuje tipičnim kaktusima koje poznajemo iz western filmova. Jedna je od vrsta koja ima lišće bez bodlji, na čijim krajevima zimi rastu tamno ružičasti cvjetovi. Kaktusi iz roda Cephalocereus, s druge strane, izgledaju kao da su prekriveni sijedim vlasima. Oni nastaju transformacijom trnja i štite biljku od jakog sunca.

Zahvaljujući svojoj jednostavnosti, kaktusi su prikladni i za one koji nemaju puno iskustva s uzgojem cvijeća. Zbog svog egzotičnog podrijetla, većina kaktusa voli sunce, ali mogu se snaći samo s malo vode. Navikli su na sušna razdoblja i mogu dobiti hranjive tvari iz tla. Iznimka su, na primjer, kaktusi iz roda Echinopsis - zahtijevaju zalijevanje tijekom cvatnje.

Zamija – lijepa i izdrživa biljka

Zamioculcas Zamiifolia je robusna, zimzelena biljka koja je izvrsna za svakoga tko nema puno iskustva u uzgoju sobnih biljaka. Ne pati od bolesti ili štetnika, brzo raste i može doseći visinu veću od 50 centimetara. Svojim atraktivnim egzotičnim izgledom poboljšat će svaki interijer.

Najbolje uspijeva u polusjeni, izravna sunčeva svjetlost mogla bi spaliti lišće. Zamiju zalijevajte po potrebi nakon što se supstrat osuši. Izbjegavajte često prekomjerno zalijevanje – biljka bi mogla istrunuti.