Jeste li vrtlar početnik ili biste željeli svoj dom ukrasiti zelenilom, koje ne zahtjeva puno iskustva? Sukulenti i kaktusi su idealan odabir za vas. Ove sobne biljke specifične su po svojoj sposobnosti skladištenja vode u listovima, stabljikama i korijenju. Na taj način mogu preživjeti duga sušna razdoblja. Uzgoj kaktusa i sukulenata kao takvih nije težak, ali ako tek počinjete, korisno je znati barem nekoliko osnovnih savjeta.

Obratite pozornost na vrstu

Istina je da su kaktusi i sukulenti manje zahtjevni za uzgoj. Međutim, neke sorte zahtijevaju još manje napora za rast. Ove vrste kaktusa i sukulenata su izdržljive i veoma prilagodljive. Na primjer, odaberite jednu od sljedećih sorti:

  • Sukulenti: Echeveria, Aloe vera, Kalanhoa, Sedum
  • Kaktusi: Opuncija, Mammillaria, Gymnocalycium i Echinopsis
 

Prikladne tegle za uzgoj i supstrat su bitni

Sukulenti i kaktusi zahtijevaju pjeskovitu podlogu s dobrom propusnošću. To osigurava mješavina kvalitetnog tla i pijeska koji djeluje kao drenaža. Na taj način omogućuje se brzo odvođenje vode i sprječava truljenje korijena. 

Teglu za uzgoj birajte po vrsti kaktusa i sukulenta. Neki kaktusi rastu široko pa ih možete posaditi u plitku posudu ili zdjelu. Viseće tegle su prikladne za vrste koje su puzavci. Međutim, jako je važno da tegle imaju drenažne rupice i da nema prekomjernog zadržavanja vode u podlozi. Keramičke ili terakota tegle omogućuju bolju cirkulaciju zraka zbog svoje poroznosti.

Zalijevanje ili jedna od najčešćih pogrešaka

Iako to radimo s dobrom namjerom, najčešća pogreška u brizi, ne samo kod kaktusa i sukulenata, je prekomjerno zalijevanje. Ove biljke uspijevaju u suhim uvjetima pa je važno pustiti da se supstrat potpuno osuši između zalijevanja. Općenito, sukulente je potrebno zalijevati samo jednom u 2-3 tjedna. Kaktusima treba još manje vode. Zimi zalijevanje smanjite na minimum.

Svjetlost i temperatura

Voda za sukulente i kaktuse nije toliko presudna, ali ono što ove biljke stvarno volje je svjetlost. Stoga kaktuse i sukulente smjestite na sunčano mjesto koje će im pružiti najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti. Tijekom zime, kada ima manje prirodnog svjetla, pokušajte koristiti UV lampu. Optimalna temperatura za rast sukulenata je oko 18°C – 24°C, zimi ne smije pasti ispod 10 °C.

Presađivanje kaktusa i sukulenata ima svoja pravila

Sukulenti i kaktusi s vremena na vrijeme zahtijevaju presađivanje. Međutim, to je potrebno odraditi u određeno vrijeme – posebno tijekom razdoblja mirovanja, idealno u jesen svake 2-3 godine. Napunite novu posudu supstratom i u nju stavite sukulent ili kaktus tako da bude na istoj razini kao u izvornoj posudi.

Štetnici i bolesti

Iako su kaktusi i sukulenti relativno otporno, ne izbjegavaju ih neki štetnici i bolesti. Najčešće su to lisne uši, paukove grinje ili crvi. Prikladna obrana je upotreba insekticidnih sprejeva. Ako su trulež korijena i plijesan problem, krivo je prekomjerno zalijevanje. Uklonite zahvaćene dijelove biljaka i tla, smanjite zalijevanje, ostavite supstrat da se osuši i osigurajte dobru cirkulaciju zraka.

Uzgoj sukulenata i kaktusa može postati i opuštanje i hobi. Uz pravilnu njegu, mogu vas usrećiti godinama.